Masaż Ajurwedyjski – jak Ci może pomóc?

Abhyanga, Mukabhyanga, Shiroabhyanga jako masaż proleczniczy.

9 grudnia 2022 gościłam z ekipą YO!ZEN w Pytaniu na Śniadanie w TVP2 . 

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/64998661/abhyanga-ajurwedyjski-masaz

Ajurweda to system leczniczy, który dąży do równowagi emocjonalnej. Wywodzący się z Indii masaż ajurwedyjski to nazwa zabiegów, które znane są już od ponad 5000 lat. Ich głównym założeniem jest przekonanie, że ciało i psychika tworzą nierozerwalną całość. Masaż ajurwedyjski nie jest tylko masażem relaksacyjnym, ale przede wszystkim terapeutycznym. Jest jednym ze sposobów na to, by zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Masaż ajurwedyjski – jak wygląda?  Podczas jednego seansu masowane jest całe ciało w różnych pozycjach (osoba masowana leży na brzuchu, na boku i siedzi). Do masażu używane są preparaty ziołowe (z kilkunastu ziół) na bazie oleju kokosowego lub sezamowego. Olej nie służy tylko jako środek poślizgowy, ma także za zadanie przetransportować składniki aktywne ziół w głąb skóry, a stamtąd – poprzez naczynia włosowate – do krwioobiegu i poszczególnych komórek naszego ciała, które akurat potrzebują wsparcia. Ajurweda, jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 r. oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Czym różni się masaż ajurwedyjski od innych masaży? Przede wszystkim tym, że podczas masażu na ciało aplikowane są odpowiednio dobrane oleje. Olej sezamowy to podstawowe lekarstwo w Ajurwedzie i również najważniejszy olej używany podczas masażu. Nie tylko olej sezamowy, ale generalnie wszelkie oleje mają niesamowite właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. To eliksiry młodości. Posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, A, C, czyli naturalne przeciwutleniacze. Oleju do masażu w masażu ajurwedyjskim zużywa się znacznie więcej, niż przy klasycznym masażu europejskim.

Czakry i kanały energetyczne w Ajurwedzie. Jak głoszą nauki hinduskich lekarzy, w naszym organizmie znajdują się kanały energetyczne nadi, przez które przepływa energia prana. Kanały krzyżują się w siedmiu ośrodkach w ciele – czakrach. Czakry odpowiadają za odbieranie i przechowywanie energii oraz umożliwiają korzystanie z niej. Według medycyny ajurwedyjskiej wyróżniamy czakry:

 • czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem
 • czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej
 • czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej
 • czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej
 • czakra gardła – między jamą gardła a krtanią
 • czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła
 • czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy.

Co ciekawe czakry w większości odpowiadają gruczołom znanym z medycyny alopatycznej.

Przebieg masażu. Po natłuszczeniu całego ciała klienta, masażysta zaczyna od masażu głowy, karku i obręczy barkowej, czyli masażu Shiroabhyanga. Dzięki temu z ciała uwalnia się cały nagromadzony stres, pacjent czuje się spokojniejszy. Masaż Abhyanga skóry głowy olejkami ziołowymi wzmacnia cebulki włosów. Włosy stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. Shiro Abhyanga pomaga również w bólach głowy oraz kłopotach ze snem. Następnie kolej na masaż twarzy – Mukha Abhyanga. Jako że to właśnie na twarzy znajdują się nasze narządy zmysłów: oczy, nos, uszy, język, dzięki zabiegowi mają zostać one zregenerowane. Skóra staje się elastyczniejsza, a masaż Abhyanga ma sprawić, że mniej widoczne będą zmarszczki i skutki niewłaściwej diety: brak blasku, ziemistość. Podczas masażu głowy i twarzy pacjent przebywa w pozycji siedzącej, następnie kładzie się na plecach, a masażysta wykonuje ruchy w okolicy piersi, na brzuchu, masuje również ręce i nogi. Po zmianie pozycji i położeniu się na brzuchu pacjent ma masowane plecy, pośladki, nogi i stopy. Według medycyny ajurwedyjskiej, uciskanie podeszew stóp działa oczyszczająco i pobudzająco na inne części ciała. Po masażu Abhyanga wskazane jest uzupełnienie płynów, przyspieszy to oczyszczanie organizmu z toksyn.

Efekty masażu ajurwedyjskiego. Masaż może być stosowany jako terapia uzupełniająca podczas leczenia różnego rodzaju chorób. To także forma relaksu i odżywienia skóry.

 • redukcja bólu mięśni i stawów,
 • zrelaksowane ciało i umysł,
 • poprawa jakości snu,
 • poprawa koncentracji,
 • wzmocniona odporność,
 • poprawa przepływu krwi i limfy,
 • odżywienie i poprawa kolorytu skóry,
 • wzmocnienie cebulek włosów,
 • lepsza detoksykacja organizmu.

Masaż ajurwedyjski: przeciwwskazania. 

 • niedawno przebyte operacje
 • choroby skóry typu łuszczyca i inne
 • otwarte rany
 • infekcje: gorączka, grypa, przeziębienie

Masażu nie wykonuje się u osób po przebytych niedawno operacjach, z chorobami skóry i infekcjami (przeziębienie, grypa). Przeciwwskazaniem do jego wykonania są też: choroby serca, nowotwory, nadciśnienie. Masażu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i w czasie menstruacji.

Easysoftonic
X